Błotniki SKS to obecnie jeden z flagowych produktów niemieckiej marki założonej w 1921 roku przez Scheffera Klute z miejscowości Sundern. Firma zawdzięcza swój sukces ogromnej determinacji w tworzeniu wysokiej jakości produktów. Innowacyjne rozwiązania oraz duże osiągnięcia marki SKS zadecydowały o wprowadzeniu rewolucji w branży rowerowej. Marka SKS wraz ze wprowadzaniem kolejnych produktów ugruntowała swoją pozycję na rynku, wprowadzając całkowicie nowe trendy. Najbardziej rozpoznawalnymi produktami tego producenta są wspomniane błotniki SKS, które cieszą się wielką popularnością wśród użytkowników jednośladów ceniących sobie dużą wytrzymałość, jakość wykonania oraz atrakcyjny design oferowanych błotników.
Sprawdź również
Lekarstwem na deszcz i błoto są oferowane przez markę SKS błotniki
Jeżeli często jeździmy podczas deszczu, sprawdźmy produkowane przez SKS błotniki, które w prosty sposób potrafią zatrzymać wodę wylatującą spod naszych kół w trakcie jazdy. Odpowiednie dopasowanie błotników jest kluczowe, aby spełniały one swoją funkcję. W odpowiedni sposób dobrane błotniki SKS oferują pełne zabezpieczenie zarówno naszej odzieży, butów, jak i naszej głowy. Dzięki tym ochraniaczom nie jesteśmy zmuszeni do zwalniania podczas jazdy po mokrej nawierzchni oraz w trakcie zjazdów z dużą prędkością. Błotniki muszą być wybrane odpowiednio do typu roweru, jakim się poruszamy, oraz tego, w jakich warunkach najczęściej jeździmy. Przed zakupem zastanówmy się dodatkowo jaki styl jazdy preferujemy. Od tego będzie zależeć jakiego typu błotniki SKS wybierzemy. Do wyboru mamy kilka rodzajów różniących się od siebie sposobem montażu oraz budową.
Najpopularniejszym wyborem w rowerach miejskich oraz trekkingowych są błotniki pełne. Zabezpieczają one rowerzystę w największym stopniu. Zakładając takie błotniki, mamy pewność, że żadne zanieczyszczenia i woda nie znajdą się na naszej odzieży. Pełne błotniki SKS zakrywają większość opony rowerowej, dlatego też gwarantują największe bezpieczeństwo. Pomimo zalet płynących z pełnych błotników, mają one również swoje wady. Montaż tego rodzaju błotników jest dosyć trudny, bardzo często wymagający dodatkowych narzędzi lub wizyty w serwisie rowerowym. Ponadto ich duża waga sprawia, że nie wszyscy decydują się na ich montaż w swoim rowerze.
Pełne błotniki rowerowe SKS to konstrukcje, których nie można zamontować w każdym rowerze, ponieważ rama i widelec roweru, w którym chcemy je zamontować, musi posiadać specjalne otwory montażowe na błotniki. Pomimo wad tego rozwiązania, pełne błotniki SKS gwarantują najwyższe zabezpieczenie i sprawdzają się najlepiej podczas codziennych dojazdów do pracy. Bardzo często pełne błotniki rowerowe są wyposażone w dodatkowe chlapacze, które dodatkowo chronią przed nadmiarem wody wylatującej spod błotników. Musimy jednak wiedzieć, że nie zamontujemy ich raczej w rowerach górskich MTB oraz w rowerach szosowych i gravelowych.
Błotniki rowerowe SKS przeznaczone do szybkiego montażu
Kolejnym typem produkowanym przez markę SKS są konstrukcje tymczasowe, które można zakładać i demontować w dowolnym momencie bez użycia dodatkowych narzędzi. W tym segmencie produkowane błotniki zadziwiają mnogością różnych modeli i typów mocowań pozwalających na montaż praktycznie w dowolnym miejscu na rowerze. Produkowane błotniki SKS przeznaczone do szybkiego montażu można zamontować w takich miejscach jak, dolna rura ramy rowerowej, pod widelcem, pod siodełkiem, czy bezpośrednio do szytych rowerowej. Montaż i demontaż takich błotników SKS zajmuje chwilę i w każdym momencie możemy go zdemontować. W związku z tym można taki błotnik wozić ze sobą w plecaku rowerowym lub w sakwie, a kiedy przyjdzie taka potrzeba, możemy taki błotnik zamontować w mgnieniu oka.
Takie błotniki są wykonywane z wysokiej jakości materiałów, są lekkie i tanie. Ponadto bardzo dobrze wyglądają w rowerach górskich, nadając im sportowego charakteru. SKS produkuje również takie same błotniki do rowerów szosowych i gravelowych, różnią się one jedynie szerokością i długością. Musimy jednak pamiętać, że błotniki tymczasowe nie gwarantują takiej ochrony jak pełne błotniki, gwarantują one jedynie ograniczoną ochronę. Bardzo często w przed niej części montuje się minimalistyczne modele błotników, natomiast z tyłu zakłada się długie modele błotników.
Najpopularniejsze błotniki rowerowe SKS
Po wynalezieniu materiału, jakim jest plastik, błotniki rowerowe SKS wykonane z tego tworzywa charakteryzują się niską wagą i łatwością montażu. Wprowadzanie kolejnych ulepszeń w produkcji błotników pozwoliły marce SKS stać się liderem w branży rowerowej. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym obecnie modelom błotników na rynku.
SKS Bluemels Primus to uniwersalne błotniki wykonane z tworzywa, które świetnie nadają się do rowerów szosowych, trekkingowych oraz miejskich. Posiadają innowacyjny system ESC, który oferuje bardzo szybkie i w miarę bezpieczne mocowanie i demontaż błotników. Błotniki SKS są lekkie i bardzo wytrzymałe. Ten model doskonale zabezpiecza kolarza przed błotem i wodą. Błotniki wyposażone są w dodatkowe chlapacze i są dedykowane do montażu z bagażnikiem rowerowym.
SKS Bluemels Trekking to bardzo dobrej jakości pełne błotniki, które cechują się bardzo dużą wytrzymałością dzięki ich ogromnej giętkości. Błotniki te są wykonane z tworzywa sztucznego, dlatego są odporne na zmienne temperatury powietrza, promieniowanie UV oraz korozję. Błotniki SKS Bluemels najlepiej sprawdzają się w rowerach trekkingowych oraz miejskich. W skład zestawu wchodzą pełne błotniki oraz mocowania, takie jak pręty podtrzymujące, niezbędne mocowania oraz śruby mocujące wykonane ze stali. Błotniki umożliwiają regulację ich wysokości względem opony dzięki dołączonym do zestawu elementom mocującym.
SKS RaceBlade Pro są szosowymi błotnikami rowerowymi. Błotniki te umożliwiają szybki montaż za pomocą dołączonych zacisków gumowych. Zapewniają maksymalną ochronę kolarza przed wodą i błotem dzięki długiemu profilowi i gumowym osłonom, w jakie zostały wyposażone te błotniki SKS. SKS RaceBlade Pro są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, ponadto zapewniają szeroką regulację.
SKS Speedrocker zostały skonstruowane specjalnie z myślą o rowerach gravelowych, szutrowych, wyprawowych, przełajowych oraz szosowych wyposażonych w opony szersze niż 32 mm. Błotniki oferują niesamowitą stabilność nawet na najbardziej wymagających trasach, zapewniając dodatkowo optymalną ochronę rowerzysty w każdych warunkach. Tylny błotnik wykorzystuje innowacyjne rozwiązanie z przedłużeniem teleskopowym dla większego zasięgu w okolicy rury podsiodłowej. Błotniki SKS pewnie trzymają się ramy roweru dzięki gumowemu systemowi mocowania, który można dopasować do różnych ram rowerowych. Mocowanie to wyposażone jest w specjalne wgłębienia na linki od przerzutki oraz przewody hamulcowe.
Produkowane przez markę błotniki SKS gwarantują dużą ochronę podczas zmiennych warunków atmosferycznych oraz jazdy w trudnym terenie. Poza użyciem odpowiednio dobranych rodzajów błotników warto zadbać także o odpowiednią odzież, która dodatkowo zabezpieczy nas przed wodą i błotem wylatującym spod naszych kół, a także deszczem, od którego nie uchronią nas błotniki rowerowe.