Amortyzator Suntour to jeden z flagowych elementów zawieszenia rowerowego, który jest znany na całym świecie i produkowany przez cenioną w środowisku rowerowym markę Suntour. Marka ta została założona w Japońskim mieście Tokio przez korporację Sakae Ringyo w 1987 roku. To właśnie inicjały tej firmy stały się składowymi marki SR Suntour. W roku 1988 założono osobną fabrykę, w której rozpoczęto produkcję aluminiowych komponentów rowerowych średniej i wysokiej klasy. Dopiero w 1995 roku przyszedł czas na widelce rowerowe, a w tym pierwszy amortyzator Suntour do roweru górskiego. Na chwilę obecną marka SR Suntour stała się jednym z największych producentów podzespołów rowerowych na świecie. Przedni amortyzator Suntour cieszy się ogromną popularnością i jest fabrycznie montowany w zdecydowanej większości rowerów średniej klasy. Poza podstawowymi fabrycznie montowanymi konstrukcjami można także kupić amortyzator Suntour, który będzie się charakteryzował ponad przeciętnymi parametrami zbliżonymi do innych wiodących producentów.
Profesjonalny amortyzator SR Suntour
Marka odbyła bardzo długą podróż, która rozpoczęła się od zwykłego pomysłu, kończąc na gotowym i cenionym przez większość produkcie, jakim jest obecnie każdy amortyzator SR Suntour dostępny w profesionalnych sklepach rowerowych. Każdy wyprodukowany amortyzator Suntour przed wejściem na rynek, a dokładniej przed ostatecznym przybyciem do sklepu lub konsumenta wymaga dokładnego zaplanowania, zaprojektowania i przetestowania go w najbardziej wymagających warunkach. Pojawienie się na rynku pierwszego podzespołu zawieszenia, jakim jest wspomniany amortyzator Suntour, spowodowało, że cała praca firmy stała się wyjątkowo złożona, choć jednocześnie niezwykle satysfakcjonująca, dzięki oferowanej, wysokiej jakości oraz możliwości komfortowej jazdy dla klientów marki.
Każdy produkowany przez markę Suntour amortyzator jest kompleksowo sprawdzany, dzięki wewnętrznym strukturom kontroli jakości, które rozpoczynają się od podstawowych analiz użytych materiałów, kończąc na zautomatyzowanych maszynach testujących wytrzymałość i funkcjonalność amortyzatorów, co gwarantuje stabilną i niezawodną dostawę produktów wyłącznie wysokiej jakości.
SR Suntour amortyzatory charakteryzują się wysoką jakością
Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu marki w produkcji zawieszenia, wszystkie oferowane przez markę SR Suntour amortyzatory trafiają w gusta nawet najwybredniejszych kolarzy górskich. Ponadto oferta cały czas się rozwija, a marka wprowadza kolejne innowacje do swoich amortyzatorów, aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność w ich pełnym zakresie dla całej rowerowej społeczności. Przed koncepcją stworzenia nowego modelu amortyzatora marka Suntour gruntownie bada nowe materiały oraz całkowicie nowe technologie, aby włączyć je do swoich nowych egzemplarzy. Od etapu projektu do gotowego amortyzatora firma SR Suntour zawsze pamięta o stawianych przez ich klientów wymaganiach dotyczących jakości, bezpieczeństwa i relatywnie niskiej ceny.
Warto pamiętać, że uniwersalny amortyzator Suntour do każdego roweru nie istnieje. Marka produkuje swoje widelce amortyzowane wyłącznie do określonego stylu jazdy oraz typu roweru. Asortyment marki SR Suntour jest ogromny, dlatego warto mieć, chociaż podstawowe pojęcie na temat oferowanych przez firmę widelców. Najcięższymi, najbardziej wytrzymałymi i tym samym najbardziej zaawansowanymi pod względem budowy są amortyzatory przeznaczone do takich rowerów jak Enduro, DH oraz All mountain. Takie widelce posiadają największy skok oferujący także najwyższy stopień amortyzacji, który wynosi średnio od 120 mm do 180 mm. Wraz ze stopniem zaawansowania całej konstrukcji i dostępnością skoku rośnie również cena takiego amortyzatora. W rowerach górskich przeznaczonych do wyścigów XC priorytetem jest przede wszystkim niska waga amortyzatora. Skok widelca w tym przypadku zajmuje drugorzędne miejsce, dlatego tego rodzaju amortyzator Suntour posiada zwykle skok o wielkości od 80 do 120 mm. W rowerach trekkingowych oraz miejskich najczęściej są montowane podstawowe modele amortyzatorów o skoku wynoszącym odpowiednio od 40 mm do 60 mm i nieskomplikowanej budowie.
Amortyzator rowerowy Suntour, który wybrać dla siebie?
Kupując amortyzator rowerowy Suntour, warto się dowiedzieć, jakie obecnie modele są najbardziej polecane. Jeżeli interesuje nas jazda na górskim rowerze, to z całą pewnością zainteresuje nas model amortyzatora XCR, który jest dostępny aż w 60 różnych wersjach. XCR to przystępny pod względem ceny amortyzator Suntour, który może być wyposażony zarówno w tradycyjną sprężynę, jak i popularną sprężynę powietrzną. Amortyzator XCR posiada aluminiową rurę sterową w standardzie tapered. W tym widelcu górne golenie są niklowane na całej długości, natomiast dolne wykonane są z magnezu, co skutecznie obniża wagę całego amortyzatora. Każdy z oferowanych wersji amortyzatora, nawet ten najtańszy posiada wbudowane tłumienie olejowe wraz z możliwością jej regulacji. Ten amortyzator powietrzny Suntour dostępny jest dla kół w rozmiarach od 24 do 29 cali. Dzięki temu sprawdzi się on w bardzo wielu różnych rowerów. Waga amortyzatora mieści się w przedziale od 1,8 do 2,5 kg w zależności od wybranej wersji.
Kolejny popularny amortyzator Suntour to model XCM. W tym modelu widelca marka SR Suntour zaczęła wprowadzać innowacyjne technologie, które są znane z dużo wyższych modeli amortyzatorów. W tym segmencie znajdziemy również model amortyzatora, który jest dedykowany także do rowerów fatbike. Amortyzator jest wyposażony w stalową sprężynę i skok od 80 mm do 130 mm w zależności od wybranej wersji. Waga amortyzatora mieści się w granicach od 1,8 kg do 3,4 kg i zależy ona od modelu, jaki wybierzemy. W ofercie producenta możemy znaleźć amortyzator Suntour, który jest kompatybilny z hamulcami tarczowymi, a także wersje pod hamulce v-brake. Amortyzator jest bardzo popularny w środowisku górskich rowerzystów.
Marka Suntour oferuje swoim klientom amortyzatory, które cechują się bardzo dobrym stosunkiem do ceny. Ostateczna cena zależy od wybranych przez nas parametrów amortyzatora. Wybierając amortyzator Suntour, zadbajmy aby pasował on także do naszego roweru. Zbyt masywny widelec przy skromnym rowerze może wyglądać komicznie. Najczęściej wybieranymi rodzajami amortyzatorów są modele wyposażone w sprężynę powietrzną. Bez względu na to, jaki amortyzator Suntour wybierzemy, możemy mieć pewność, że spełni on nasze oczekiwania w każdych warunkach.