Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Do wielu codziennych aktywności ubierasz specjalne stroje, które są albo eleganckie albo luźne a na fizyczną aktywność jak wycieczka w góry lub rower? Tu również powinieneś myśleć o właściwym ubraniu się. Szczególnie jeśli wiesz, że wyprawa będzie długa i męcząca zabezpiecz się w odzież, która pomoże Ci regulować temperaturę ciała. Koszulka, spodnie, kurtka i bielizna a wszystko to termoaktywne. Jeśli chcesz się dowiedzieć czym ona jest, jak może Cię wspomóc podczas wysiłku i więcej, zapraszamy. Wejdź z nami w świat specjalistycznych ubrań do zadań specjalnych.

Sprawdź również

Co to jest odzież termoaktywna?

Odzież termoaktywna to warstwa, która jest najbliżej ciała użytkownika. Ma za zadanie regulować temperaturę ciała podczas np. jazdy na rowerze. Działa przez bardzo szybkie odprowadzenie potu i wilgoci z powierzchni skóry umożliwiając szybkie jej odparowanie.

Dlaczego warto rozważyć noszenie odzieży termoaktywnej na rower?

Podczas fizycznej aktywności ciało bardziej się poci co powoduje, że zwykła bielizna przykleja się do ciała i powoduje dyskomfort. Nie wystarczy bawełniana koszulka, ponieważ przez pot staje się wilgotna i traci właściwości termalne.

Koszulka termoaktywna posiada unikalne cechy, które pomagają usunąć nieprzyjemne odczucia związane z potem i jego produkcją.

Jest produkowana głównie z poliestru lub poliamidu z dodatkiem elastanu lub z wełny merino, ewentualnie z mieszanki włókien syntetycznych z naturalną wełną czyli syntetycznych tkanin o specjalnym splocie, które zapewniają wygodę związaną z temperaturą.

W zimne lub nawet lodowate dni takie ubranie chroni ciało przed wychłodzeniem, a gdy na zewnątrz dominują wysokie temperatury pot odparowuje dając miły chłód na skórze.

Dzięki odzieży termoaktywnej na rower poczujesz komfort podczas jazdy

Potencjalne wady i przeciwwskazania do odzieży termoaktywnej na rower

W sytuacji gdy bielizna termoaktywna jest zrobiona z materiałów syntetycznych to spodziewaj się, że szybko poczujesz nieprzyjemne zapachy. Zamiast tego możesz wybrać alternatywy z naturalnych tkanin.

Odzież z wyższej półki związana jest z wydatkiem od 100 do 150 zł za jedną sztukę a czasami nawet więcej. Osobno sprzedawana jest górna część i osobno dolna.

Nie zawsze firmy produkujące przykładają wagę do jakości szwów, co w konsekwencji prowadzi do podrażnień i obtarć skóry a w efekcie obniża przyjemność związaną z noszeniem produktu. Lepsze ubrania (i droższe przy okazji) nie mają tego problemu.

Porównanie odzieży termoaktywnej z innymi rodzajami odzieży sportowej

Czy wiedziałeś, że odzież termoaktywna to nie to samo co odzież termalna? W wielu artykułach poświęconych tematyce sportowej można spotkać te nazwy zamiennie. Jest to wielki błąd ze strony twórców takich tekstów.

Ubrania termoaktywne przeznaczone są dla osób uprawiających sport, mają utrzymać optymalną temperaturę ciała bez względu na panujące warunki pogodowe, żebyś nie musiał rezygnować ze swojej ulubionej aktywności nawet gdy pogoda nie zachęca.

Zaś typ termalny tworzony jest po to by ogrzać i utrzymać ciepło. Nie ochładza jak termoaktywna! Nie dopuszcza do wychłodzenia organizmu.

Jazda w odzieży termoaktywnej na rowerze daje duże korzyści podczas treningów

Jak wybrać odpowiednią odzież termoaktywną na rower?

Wybór odpowiedniego ubrania może być ciężkie. Szczególnie, że ilość tych wszystkich produktów powieszonych na wieszakach w sklepie nie pomaga. W różnych kolorach i na różne typy sportów zwracają na siebie uwagę jednak mimo tego wydają się niczym od siebie nie różnić. Dlatego teraz przedstawimy Ci w skrócie informacje o tkaninach, co ma znaczenie podczas zakupów stroju sportowego i tym podobne.

Po pierwsze – aktywność. Różne sporty wymagają różnych typów ubrań. W przypadku roweru muszą to być lekkie i oddychające materiały, które odprowadzają pot z daleka od skóry.

Z ruchem powinna łączyć się wygoda. Wybrany materiał powinien dobrze przylegać do skóry i pozwolić na pełen zakres ruchów. A więc materiały elastyczne i miękkie z funkcją odprowadzania wilgoci.

Czym byłby wyznacznik dobrej jakości bez trwałości i wytrzymałości? Ubrania szyte otwarcie do celów treningów i aktywnego odpoczynku muszą być na tyle trwałe by wytrzymać duże zużycie. Patrz na materiały odporne na rozdarcia i inne zniszczenia.

Weź pod uwagę klimat w którym ćwiczysz. W gorącym wilgotnym klimacie przyda się lekki i oddychający materiał a na chłodzie przetrwasz w izolującym.

Oraz ostatnia kategoria, czyli pielęgnacja materiału. Wybierz tak, byś nie musiał potem specjalnie traktować tkaniny ani czyścić chemicznie.

Skoro mowa o materiałach z których dane ubranie termoaktywne jest uszyte to wymieniamy następujące tworzywa:

  1. Poliester – Jest lekki, trwały i odprowadza wilgoć z dala od skóry co pomaga w zachowaniu chłodu i suchości podczas ćwiczeń. Cechuje się również przewiewnością, odpornością na ścieranie i rozdzieranie. Szybko schnie , więc to idealny wybór na aktywności na zewnątrz podczas nieprzewidywalnej pogody. Nie skurczy się w pralce podczas prania więc nie utraci szybko swojego wyglądu po wielu używaniach.
  2. Lycra – Jej inne nazwy to: spandex i elastan. Jest rozciągliwa i często mieszana z innymi materiałami dla większej elastyczności podczas ruchu. Pomaga utrzymać ubranie na miejscu podczas biegania czy innej aktywności sportowej. Lycra rozciąga się 100 razy bardziej w porównaniu do oryginalnego rozmiaru. Jako tkanina syntetyczna nie chłonie wilgoci więc szybko schnie.
  3. Bawełna – lekka, wytrzymała, szybko schnie, odporna na ścieranie.
  4. Bambus – naturalna tkanina, odprowadza wilgoć, działanie antybakteryjne, miękki w dotyku, delikatny dla skóry.

Podsumowanie

Pytanie z tytułu brzmi: Czy odzież termoaktywna jest dobrym rozwiązaniem na rower? Odpowiadamy, że owszem jest co najmniej rozsądnym wyborem jeśli chce się mieć wygodę, dbałość o odpowiednią temperaturę i by ubrania nie przyklejały się do skóry. A wygoda jest bardzo ważna w uprawianiu sportu, tak samo jak sama chęć by się ruszać. Jeśli coś ciągle pociera i przeszkadza gdy próbujesz robić swoje to nie dziwne, że jesteś coraz bardziej zniechęcony.

Udostępnij

O autorze

BestBikes to renomowana redakcja, która od 2019 roku dostarcza pasjonatom rowerów najświeższe informacje i fachowe porady na temat rowerów, części rowerowych, odzieży oraz akcesoriów rowerowych. Nasza misja to wspieranie i inspirowanie wszystkich miłośników dwóch kółek, niezależnie od ich doświadczenia czy poziomu zaawansowania.

Nasza redakcja składa się z zespołu doświadczonych rowerzystów, mechaników oraz entuzjastów, którzy nie tylko kochają rowery, ale także posiadają szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności. Dzięki temu, BestBikes dostarcza treści, które są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim pomocne i rzetelne.