Czyszczenie roweru to jedna z tych czynności, która jest bagatelizowana przed dużą część rowerowej społeczności. Bardzo często jeździmy na ubłoconych rowerach z powodu zwykłego lenistwa, braku czasu, braku odpowiedniego miejsca do mycia roweru lub po prostu wynika z braku wiedzy jak to robić. Nasze jednoślady są najbardziej narażone na kontakt z brudem, pyłem i błotem szczególnie podczas jazdy jesienią i zimą. Lato bywa jednak od czasu do czasu kapryśne i mamy wtedy do czynienia z obfitymi opadami deszczu, który dodatkowo działa na naszą niekorzyść.
Deszczowe lato powoduje, że częste czyszczenie roweru powinno być dla nas czymś normalnym. Rzeczywistość jasno pokazuje, że wyłącznie profesjonalni kolarze i tylko nieliczni rowerzyści myją swoje rowery po każdej przejażdżce. Oczywiście są to idealne przypadki, ale należy sobie zdać sprawę, że tak naprawdę wystarczy, że czyszczenie roweru będziemy przeprowadzali raz w miesiącu. Systematyczność, pozwoli nam zachować sprawność naszego napędu i wszystkich podzespołów na długie lata. To z kolei sprawi, że zaoszczędzimy pieniądze, które musielibyśmy wydać na wymianę zużytych części. Z tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o swój rower czyszcząc go podczas deszczowego lata.
Mycie roweru od kuchni
Każdorazowo mycie roweru musimy rozpocząć od wybrania miejsca, gdzie będziemy przeprowadzali czyszczenie roweru oraz od przygotowania sobie niezbędnych akcesoriów i środków chemicznych. Jeżeli aktualnie nie posiadasz żadnych akcesoriów służących do mycia roweru, możesz je kupić w dobrze zaopatrzonym sklepie rowerowym, jednym z takich sklepów internetowych jest rowertour.com. Tak naprawdę wystarczy Ci kilka niezbędnych akcesoriów, które również można znaleźć we własnym domu. Absolutnym minimum jest pojemne wiadro, do którego wlejesz wodę ze środkiem czyszczącym oraz czyste ściereczki i porządna gąbka w nieco większym rozmiarze niż gąbka do mycia naczyń.
Dodatkową rzeczą, która znacznie ułatwia czyszczenie roweru, jest szczotka z gęstym, ale delikatnym włosiem. Przyda się również grubszy pędzelek i gumowe rękawiczki. Aby zmyć zaschnięty bród i błoto nie wystarczy użyć wody, warto zaopatrzyć się w dedykowany do rowerów szampon lub płyn do mycia, który rozpuszcza cząsteczki zanieczyszczeń, odtłuszcza powierzchnie i chroni podzespoły przed korozją. Niezłym pomysłem jest użycie myjki niskociśnieniowej jeżeli mamy taką możliwość. Jeśli jesteśmy zaopatrzeni w niezbędne akcesoria, to pozostaje nam wybrać miejsce na czyszczenie roweru. Z doświadczenia wiem, że najlepiej rower myje się na dworze w odosobnionym miejscu. Jeżeli nie mieszkasz w domku jednorodzinnym z kawałkiem ogródka, to spróbuj znaleźć jakiś las, łąkę lub parking na uboczu, który będzie w pobliżu twojego miejsca zamieszkania.
Jak myć rower?
Zastanawiając się jak myć rower, przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że należy robić to powoli, bez nerwów i z wyczuciem. Pamiętajmy, że nasz rower jest zanieczyszczony w dużej mierze błotem, pyłem będącymi piaskiem, a więc kamieniami. Bardzo łatwo jest uszkodzić lakier naszego jednośladu kiedy czyszczenie roweru odbywa się w pośpiechu lub będąc zdenerwowanym. Kolejna sprawa to używanie wysokociśnieniowych myjek na stacjach samoobsługowych – jeżeli mamy taką możliwość to unikajmy tego rodzaju rozwiązań.
Postępując w niewłaściwy sposób, takim urządzeniem możemy w bardzo prosty sposób uszkodzić swój rower, poprzez wpychanie pod ciśnieniem zanieczyszczeń i wody do wewnątrz piast, wkładu suportu i łożysk, nie wspominając już o wypłukaniu z nich smaru. Czyszczenie roweru zawsze rozpoczynamy od zabezpieczenia siebie i otoczenia od możliwości zanieczyszczenia np. swoich ubrań. Kolejna sprawa to bezpieczeństwo, korzystajmy z rękawiczek ochronnych, które ochronią nasze dłonie przed przypadkowym zahaczeniem o element napędu i zrobieniu sobie krzywdy.
Rower zawsze czyścimy od góry i kierujemy się ku dołowi. Woda z preparatem czyszczącym zawsze spływa na dół, więc musimy wyczyścić najpierw elementy takie jak siodło, kierownica, rama, koła, a dopiero później zabieramy się za czyszczenie napędu rowerowego. Postępując w drugą stronę, nie będziemy w stanie dokładnie wyczyścić naszego jednośladu. Elementy takie jak rama, kierownica, manetki oraz siodełko wystarczy przetrzeć gąbką lub szmatka. Do elementów napędu rowerowego przydadzą nam się szczotki i pędzelki. Pamiętajmy, aby nie wpychać zanieczyszczeń do wewnątrz podzespołów takich jak piasty kół, wkład suportowy oraz stery rowerowe. Czyszczenie roweru musimy dokonywać w taki sposób, aby wszelkie zanieczyszczenia spowodowane deszczem zbierać na zewnątrz podzespołów i części.
Czym myć rower? – jakie preparaty są polecane?
Rowerzyści często zadają sobie to pytanie czym myć rower? Według mnie najlepiej sprawdzają się preparatu oferowane przez markę Muc-Off. Marka może się pochwalić bogatym asortymentem w postaci zarówno akcesoriów do mycia roweru, jak i środków czyszczących i pielęgnacyjnych. Ponadto marka Muc-Off produkuje także wysokiej jakości narzędzia rowerowe. Marka ta wszystkie swoje środki czyszczące produkuje w taki sposób, aby były one bezpieczne dla środowiska – jest to szczególnie ważne kiedy czyszczenie roweru odbywa się na zewnątrz. Doskonałym koncentratem do mycia ramy jednośladu jest Muc-Off Nano Bike Cleaner. Preparat ten wykorzystuje nanotechnologię, która doskonale czyści każdy rodzaj ramy rowerowej i której technologia polega na rozbijaniu cząsteczek zanieczyszczeń.
Produkt Muc-Off Bio Drivetrain Cleaner to zaawansowany odtłuszczacz z atomizerem, który fantastycznie radzi sobie z usuwaniem olejów i pozostałości smaru i woski z podzespołów napędowych. Można nim łatwo wyczyścić łańcuch, kasetę, mechanizm korbowy i przerzutki. Dołączony z odtłuszczaczem atomizer zdecydowanie ułatwia aplikację preparatu. Wspominając o gąbce do mycia roweru, przychodzi mi na myśl jedyny słuszny produkt, czyli różowa gąbka Muc-Off Expanding Microcell, którą można skompresować na czas transportu, dzięki czemu zajmuje bardzo mało miejsca. Gąbka ta doskonale radzi sobie z równomiernym rozprowadzaniem preparatów czyszczących.
Czyszczenie napędu w rowerze jest łatwe
Biorąc się za czyszczenie napędu w rowerze, skorzystajmy z ułatwiających pracę, profesjonalnych preparatów takich jak wspomniany Muc-Off Bio Drivetrain Cleaner, który bardzo dobrze radzi sobie z nawet najtrudniejszymi zanieczyszczeniami i śladami o olejach i smarach. Dzięki takim preparatom nasz napęd w rowerze będzie wyglądał niemal jak nowy. Regularnie czyszczenie roweru, a przede wszystkim napędu pozwoli nam ustrzec się przed niespodziewaną wizycie w serwisie rowerowym. Pamiętajmy, że części napędowe to najszybciej zużywające się podzespoły w naszym rowerze – dbajmy o nie.
Jak konserwować rower w deszczowe lato?
Kiedy czyszczenie roweru zostaje zakończone, wówczas przychodzi pytanie, jak konserwować rower? Odpowiedź brzmi – używając odpowiednich środków do pielęgnacji. Środek taki jak Muc-Off Bike Protect spray zapobiega ponownemu przyleganiu brudu i chroni przed ewentualną korozją po kontakcie z wodą. Podczas deszczowej pogody zabezpieczenie przed rdzą odgrywa tutaj kluczowe znaczenie. Środki do konserwacji roweru i napędu są bezpiecznie dla wszystkich powierzchni i ram rowerowych. Nie musimy się także martwić o zniszczenie uszczelek w amortyzatorze, środki Muc-Off są bezpieczne dla elementów wykonanych gumy, plastiku, aluminium, stali i karbonu.
Od tej chwili czyszczenie roweru będzie dla Ciebie banalnie proste. Dzięki wiedzy dostarczonej w artykule dowiedziałeś się jak zadbać o swój rower oraz jakich akcesoriów i preparatów najlepiej używać do mycia swojego jednośladu. Jak już pewnie sam zdążyłeś zauważyć, czyszczenie roweru nie wiąże się z nabyciem jakiś szczególnych umiejętności czy możliwości. Pamiętaj, żeby czyścić rower częściej jeśli warunki Twojej ostatniej jazdy były niesprzyjające oraz kiedy jeździłeś podczas deszczu i po błocie. Czyszczenie roweru jest najłatwiejsze wtedy, gdy bród nie zdążył jeszcze wyschnąć. Częste mycie roweru pozwoli Ci dłużej się nim cieszyć.