Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Złodzieje czają się wszędzie, kradną zawsze i wszystko co się da. Nie omija to niestety rowerów zwłaszcza niezabezpieczonych. Błędem jest samo zapomnienie o tym zwłaszcza zaraz po kupnie sprzętu. Nowy, nieużywany, w pełni sprawny, opłacony i… aż sam się prosi o to by go zwinąć. Przynajmniej tak myślą ci, którzy się owej kradzieży podejmują. Zwłaszcza gdy rower i dodatki do niego swoje kosztowały ofiarę i niedoszłego rowerzystę. Dlatego dziś opowiemy Ci, jak możesz (i powinieneś) zabezpieczyć rower przed niespodziewanym zniknięciem.

Sprawdź również


Wprowadzenie do problemu kradzieży rowerów

Rower może zostać skradziony tak naprawdę wszędzie. Właściciele najczęściej nie stosują silnych zabezpieczeń jednośladu szczególnie gdy zostawiają go “na chwilę” na przykład przed sklepem. A przecież kradną z balkonów, garaży i piwnic, z parków, klatek schodowych… wszędzie gdzie się tylko da. Stojaki rowerowe postawione przed budynkiem nie są wystarczające, właściwie to wcale nie chronią roweru, o ile w ogóle. Skala problemu jest duża a rowery znikają najczęściej i najwięcej w dzień i w nocy, na osiedlach będących blisko centrum miasta.

Słabe zabezpieczenia typu linka nie stanowią dla złodziei przeszkody. Każdego dnia bezczelni przestępcy, korzystając z nieobecności i nieuwagi właściciela przedmiotu “pożyczają bez pytania” i sprzedają skradzione jednoślady na aukcjach internetowych i lombardach a jeśli nieświadomy klient takiej oferty zdecyduje się na zakup to po ujęciu nieszczerego sprzedawcy może odpowiadać przed policją i sądem za paserstwo. To poważny problem dlatego już zaraz po nabyciu nowego roweru ze sklepu pomyśl o porządnym zabezpieczeniu, które będzie tak nieprzekraczalne że zniechęci potencjalnego złodziejaszka.

Rodzaje zabezpieczeń rowerowych

Skoro już mowa o zabezpieczeniach jednośladu przed złodziejami przyjrzyjmy się ich rodzajom:

  • U-lock – w kształcie litery U, to pręt z różnego rodzaju stopów stalowych lub tytanowych, zapinany na zamek z szyfrem lub kluczem. Mówi się, że jest najlepszym dostępnym i najtrudniejszym do złamania typem zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Przypina się go za ramę do stałego obiektu. Dlaczego jest najbezpieczniejszy? Ponieważ najtrudniej go zniszczyć narzędziem ręcznym np. przecinarką
  • Łańcuch i linka – Linka jest dobrym dodatkowym, a nie głównym zabezpieczeniem. Łatwo się ją zdejmuje dzięki niewielkiej wadze i elastyczności. Zakłada się ją na koła i siodełko czyli części roweru łatwo zdejmowalne. Wykonane ze stali hartowanej i zawierają warstwy ochronne by chronić zamek przed przecięciem. Łańcuch za to ma elastyczną budowę i jest praktyczniejszy od U-locka. Ma wyższą wagę od stalowej linki co stanowi problem. Jest zbudowany z szeregu złączonych ogniw czyli łańcuchów.
  • Alarmy i systemy GPS – chyba najskuteczniejsze obok U-locków zabezpieczenia. Są małe, montowane w niewidocznym dla osoby postronnej miejscu, działa za mocą specjalnego klucza indukcyjnego (przyłóż klucz do lokalizatora i już). Niektóre działają jako tylna lampka, chip z magnesem lub minilokalizatory do rowerów elektrycznych. Działają na podstawie karty SIM. Jeśli ktoś ukradnie rower można za pomocą specjalnej mapy wyśledzić jego lokalizację a niektóre umożliwiają wyznaczyć do roweru określoną nieprzekraczalną strefę więc w razie jej przekroczenia natychmiast przyjdzie powiadomienie na smartfon.
Rowerzystka z łańcuchem zabezpieczającym rower

Jak prawidłowo zabezpieczyć rower?

Rower jako stosunkowo lekki pojazd jednośladowy jest częstym celem aktywności złodziejów. Łatwo go wynieść pod pachą i nikt się nie zorientuje. Właściciele rowerów dopiero kupionych i starszych powinni pamiętać o kilku punktach, dzięki którym zmniejszą szanse na zniknięcie roweru i/lub przyspieszą możliwość natychmiastowego znalezienia zguby gdyby jednak do kradzieży jednak doszło. Oto 7 pomysłów jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą.

  1. Stalowe linki z supermarketu to słabe lub żadne zabezpieczenie. Można je przeciąć zwykłymi nożycami w kilka sekund, co zręcznie wykorzystują złodzieje.
  2. Kup porządne zabezpieczenie i nie baw się w oszczędzanie. Wystarczy U-lock o średnicy 12 mm lub specjalne łańcuchy do rowerów.
  3. Idź na komisariat zanim staniesz się ofiarą złodzieja. Policja przeprowadzi oznakowanie czyli oznaczy Twój sprzęt bezbarwnym markerem widocznym w świetle UV. Naniesiony niewidoczny numer pomoże w zlokalizowaniu skradzionego roweru.
  4. Miej w domu dokumentację potwierdzającą zakup roweru. To pomoże policji w szybkim zwróceniu Twojej własności po odnalezieniu sprawcy i ogólnie okaże się nieocenioną pomocą w poszukiwaniach.
  5. Dodatkowo zrób sobie selfie z rowerem jako dodatkowy dowód na to, że rower należy do Ciebie i zapisz gdzieś charakterystyczne cechy pojazdu.
  6. Zamontuj więcej niż jedno zabezpieczenie roweru jednocześnie. Celem jest by utrudnić złodziejowi robotę lub nawet ją uniemożliwić. Każda upływająca sekunda jest ryzykowna dla takiego kryminalisty bo w każdej chwili może zostać złapany na gorącym uczynku
  7. Zabezpiecz swoją piwnicę, zwracaj uwagę na wszystkie podejrzane osoby kręcące się wokół bloku, bez powodu wchodzące, wychodzące lub coś wynoszące z niego.
jak zapiąć rower zapięciem typu u-lock

Dodatkowe wskazówki na temat zabezpieczania roweru

Oprócz bezpośrednich zamknięć na poszczególne części roweru warto też patrzeć na miejsce gdzie zostawiasz swoją własność. Zostawiaj rower w uczęszczanym miejscu (w ciągu dnia) a po zmierzchu w oświetlonym. Solidne zapięcie zadziała tylko, gdy przypniesz je do stojaka czy ogrodzenia, czyli miejsc trwale przymocowanych. Za jakie części roweru najlepiej przypinać? Przede wszystkim za ramę lub któreś z kół. Wystrzegaj się klatek schodowych, piwnic i podwórek, ponieważ nie są one w żaden sposób monitorowane. Dokładnie zamykaj komórki, garaż, pomieszczenia gospodarcze.

Podsumowanie i zachęta do dbania o bezpieczeństwo swojego roweru

Wiemy jak bardzo rower jest dla Ciebie ważny. Jest jak następna para nóg gdy trzeba szybko się gdzieś znaleźć bez ciśnięcia się w środku zatłoczonego autobusu lub gdy nie mamy/ nie chcemy używać samochodu. Ludzie bez kręgosłupa moralnego, którzy tylko czekają aż na chwilę odejdziesz od roweru mają wielką ochotę na zabranie Ci Twojej własności. Dlatego tak często mówi się o sposobach na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą.

Co jakiś czas można znaleźć mnóstwo artykułów, że gdzieś ktoś zwinął komuś rower, sprawcę zauważyły kamery monitoringu i w tytule pytanie w stylu “Czy rozpoznajesz tego człowieka?”. Takich doniesień wcale nie jest mało i mają miejsce tak naprawdę na całym świecie (tak, w Twoim mieście też). Nikt z ofiar nie spodziewał się stania się celem kradzieży, to zawsze jest niespodziewane i wiąże się z nieprzyjemnymi emocjami. W sytuacji gdyby padło na Ciebie, zachowaj spokój, zawiadom policję i szukaj w Internecie ewentualnych aukcji z Twoim jednośladem. Większość jeśli nie wszystkie skradzione rowery są odnalezione i zwrócone właścicielom.

Udostępnij

O autorze

BestBikes to renomowana redakcja, która od 2019 roku dostarcza pasjonatom rowerów najświeższe informacje i fachowe porady na temat rowerów, części rowerowych, odzieży oraz akcesoriów rowerowych. Nasza misja to wspieranie i inspirowanie wszystkich miłośników dwóch kółek, niezależnie od ich doświadczenia czy poziomu zaawansowania.

Nasza redakcja składa się z zespołu doświadczonych rowerzystów, mechaników oraz entuzjastów, którzy nie tylko kochają rowery, ale także posiadają szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności. Dzięki temu, BestBikes dostarcza treści, które są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim pomocne i rzetelne.