Maksymalny zasięg roweru elektrycznego uwarunkowany jest przez wiele czynników. Często nie zwracając na nie uwagi prowadzimy samych siebie do błędnych wniosków – dlaczego mój rower jedzie tak wolno czy dlaczego mam taki mały zasięg? Odpowiedzi należy szukać najczęściej w zachowaniu użytkownika względem baterii i operowania dostępną mocą. Oraz czynnikach zewnętrznych jak ukształtowanie terenu czy pogoda. Nade wszystko jednak musimy porzucić myślenie o tym, ze rower pojedzie za nas. No nie – to przecież wciąż rower, prawda?
Istnieje kilka metod postępowania pozwalających na właściwe użytkowanie roweru elektrycznego tak, by cieszyć się długą pracą wspomagania. Trwałość baterii, tryby pracy silnika – to wszystko ma znaczenie. Dlatego omówimy to dziś, aby wskazać Wam potencjalne kierunki zachowania. Z nami pojedziecie dalej – serdecznie zapraszamy do lektury.
Zobacz również
- Jak wybrać ładowarkę do roweru elektrycznego?
- Rowery elektryczne miejskie – najważniejsze informacje i porady zakupowe
- Rowery elektryczne gravelowe – idealne rozwiązanie dla miłośników przygód szutrowych na dwóch kółkach
Spis treści
Dlaczego różne modele e-bike’ów różnią się zasięgiem?
To doskonałe pytanie z prostą odpowiedzią – posiadają różne cele i różne baterie. Inaczej zapasem energii będzie dysponować kolarz MTB ukierunkowany na pomoc przy wjeździe i operowanie dużą mocą silnika w nierównym terenie, inaczej jadący na elektrycznym rowerze trekkingowym po płaskim. Tu wspomaganie wspiera pracę podczas wiatru czy na podjazdach. Oczywiście nowoczesność jest obecna zanim ruszysz: za pomocą kalkulatorów wirtualnych możesz obliczyć zasięg roweru elektrycznego, pamiętaj jednak, że rzeczywisty zasięg i tak będzie mniejszy.
Różnice wynikają więc z przeznaczenia ogólnego danego rodzaju roweru i trudności jakie napotka. Pamiętajmy też, że podawane w prospektach i reklamach kuszące dane są parametrami maksymalnymi osiągniętymi w często laboratoryjnych warunkach. Od tej wartości dla spokoju ducha warto odjąć 10-15% bo w praktyce rzadko trafimy na idealne warunki, każdy przejazd będzie inny i my w innej dyspozycji. Wraz z rozwojem rowerów elektrycznych zmieniły się także pojemności baterii i ich rodzaje. Postęp oznacza tu redukcję masy, zwiększenie wydolności i skracanie drogi energii między baterią a silnikiem celem zmniejszenia jej strat. To co pięć lat temu było maksymalnym pułapem, dziś zapewne mieści się w poziomie średnio amatorskim.
Oczywiście klasyczny pedelec o mocy 250 W ma swoje granice. I powyżej pewnego pułapu nie wskoczymy – osiąganie odległości 200 km wymaga albo przystanku na długie ładowanie, albo dodatkowego akumulatora. Dbanie o baterię zdecydowanie pomaga – ładując ją wyłącznie w temperaturze pokojowej utrzymasz jeden z kluczowych parametrów roweru elektrycznego.
Jeśli chcesz sprawdzić jaki szacunkowy zasięg ma Wasz aktualny lub przyszły rower, to możecie sprawdzić to w prostych kalkulatorach zasięgu roweru elektrycznego.
Zasięg roweru elektrycznego – ile kilometrów może wynosić?
Dlaczego zasięg jest tak ważny? To parametr, który interesuje nas najbardziej. Zazwyczaj to od niego zaczynamy rozważanie o rowerze elektrycznym. Zasięg zależy jednak nie tylko od baterii i silnika, ale także naszej wagi, masy roweru i ewentualnego bagażu oraz trybu jazdy. Obecnie normą są baterie 11-14mAh które pozwalają pokonać nawet do 150 kilometrów. Ale ta norma wyliczana jest dla osoby szczupłej – powiedzmy o wadze 70 kg, poruszającej się ze wspomaganiem na poziomie 25% w trybie Eco. Jeśli zwiększymy masę do 90 kg, a tryb Eco zmienimy w poziom 50%, zasięg znacząco spadnie – przy baterii 36 V z 110-115 km do około 80. Jeśli dołożymy do tego jakiś bagaż i np. wiatr z przodu – zasięg spadnie jeszcze bardziej.
Cykle ładowania i zasięg są od siebie zależne, jeśli uwzględnimy naturalne zużywanie baterii. Ładowanie akumulatora najlepiej przeprowadzać w temperaturze pokojowej, bateria e-bike’a musi być też utrzymywana na poziomie 80% naładowania by utrzymać żywotność (jeśli jest to typowa bateria litowo-jonowa). Nowoczesne baterie i silniki, nieco mniejsze koła i mądre używanie napędu mogą utrzymywać zasięg na poziomie 85-90% wartości deklarowanej przez producenta. Póki co górna granica użytkowa to 150 km. Z pewnością wzrośnie, bo technologia rowerów elektrycznych nieustannie prze do przodu. A my zainteresujmy się jak używać napędu, by uzyskać takie parametry?
Zwiększ zasięg swojego roweru elektrycznego
Istnieje kilka porad o uniwersalnym charakterze, które pozwalają na utrzymanie zasięgu roweru elektrycznego na zadowalającym poziomie. Oczywiście wiesz ile wytrzymuje bateria, i jaka jest przynajmniej orientacyjna długość podróży, ale mimo wszystko warto przemyśleć kilka zagadnień. Zrobiliśmy dla Ciebie odpowiednią listę:
- używaj przerzutek jak w normalnej jeździe; startuj zawsze z większego przełożenia, a dopiero po ruszeniu zrzucaj zębatki na mniejsze;
- stosuj właściwe ogumienie; opony e-bike ready pozwalają na poruszanie się w sposób efektywny i ograniczający zużycie energii;
- zaczynaj od klasycznych trybów jazdy tour lub eco, które nie korzystają z pełnej mocy silnika i baterii;
- dostosuj sposób jazdy i tryb do warunków; pamiętaj – masz różne rodzaje wspomagania, korzystaj z nich rozsądnie
- dbaj o rower jako całość; pracujący płynnie rower elektryczny to mniej oporów i łatwiejsze przekazywanie energii;
- unikaj przewożenia zbędnych ciężarów;
- planuj trasę z wyprzedzeniem; nawet prosta droga z pracy może przebiec znacznie efektywniej, bez częstego zatrzymywania się; obserwuj poziom naładowania baterii podczas jazdy i reaguj na warunki atmosferyczne;
Rozważ także zdublowanie zasilania. Obecnie wysokiej klasy układ Smart od Boscha oferuje łączenie akumulatorów właśnie dla zwiększenia komfortu zasięgu – po wykorzystaniu jednej baterii korzysta z drugiej. Pamiętaj, że dodatkowy akumulator tworzy parę z posiadanym i w rezultacie wydłuża życie obu. Ładują się lepiej i zużywają wolniej. Nie wybieraj najmocniejszej jednostki napędowej. Mocny silnik elektryczny ma też ograniczenia w postaci zwiększonego apetytu na energię – istnieją także parametry wpływające na jego pracę. Nie zawsze więc więcej = lepiej.
Płyń jak najdalej na swoim rowerze elektrycznym
Jazda rowerem elektrycznym to świetne doświadczenie. O ile używamy zasilania rozsądnie, stosując się do ogólnie przyjętych zasad, możemy dokonywać długich przejazdów bez obaw o całkowite wyczerpanie baterii. Zasięg zależy także zatem nie tylko od pojemności baterii i mocy silnika. Także, a może przede wszystkim od naszego stylu jazdy i skali pomocy silnika elektrycznego, jakiego oczekujemy i jaki egzekwujemy podczas jazdy.
Zapraszamy do nas. W naszej bogatej ofercie znajdziecie odpowiednie rowery elektryczne, poznacie ich tajemnice i nauczycie się jeździć nimi w sposób skuteczny. Poznajcie ten nowoczesny świat i stańcie się jego częścią. W możliwie najdłuższym zasięgu.