Akcesoria rowerowe

Ochraniacze na buty rowerowe – chronią przed zimnem i wilgocią.

Ochraniacze na buty rowerowe – chronią przed zimnem i wilgocią.

Mieszkając w Polsce, znajdujemy się w zmiennej strefie klimatycznej. Będąc kolarzem, najbardziej nieprzyjemnymi okresami są jesień, zima oraz wiosna. Wspomniane pory roku charakteryzują się niekorzystnymi dla cyklistów warunkami na drodze. Nagłe i niespodziewane opady deszczu, śniegu oraz roztopy to czynniki wywołujące tworzenie się na drogach błota. Zabłocone ulice i ścieżki rowerowe skutecznie utrudniają jazdę wszystkim rowerzystom. Dodatkowo niska temperatura wymaga założenie odpowiedniej i ciepłej odzieży.

Niekorzystne warunki atmosferyczne na zewnątrz powodują, że nasze buty i stopy są zwykle przemoczone, wyziębione i całkowicie brudne. Bez odpowiedniego ekwipunku ciężko poradzić sobie z tymi przypadłościami. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste i lekiem na to są ochraniacze na buty rowerowe. Takie ochraniacze posiadają zarówno zalety, jak i wady, natomiast fakt jest jeden – bez nich nigdy nie poradzimy sobie z problemem chłodu, wilgoci i błota na naszych stopach i butach.

Podczas jesieni, zimy oraz wiosny największą zmorą kolarzy jest wilgoć. Nie ma nic gorszego niż mokre i przemarznięte stopy. Nie dość, że potrafią skutecznie odebrać radość z jazdy, to mogą doprowadzić do zachorowania, a w skrajnych przypadkach nawet mogą spowodować niebezpieczne odmrożenia. Dodając do tego silny, mroźny wiatr łatwo jest sobie wyobrazić skalę tego problemu.

Podstawowe ochraniacze na buty rowerowe

Głównie jesienią i wiosną temperatury na zewnątrz oscylują od około 4 do 14 stopni Celsjusza. Padający z dużą intensywnością deszcz także bywa niezwykle niekomfortowy. Warto z tego powodu zaopatrzyć się w podstawową wersję ochraniaczy na buty. Takie ochraniacze zwykle są produkowane przez producentów odzieży kolarskiej z cienkiego neoprenu bądź innych podobnych do niego materiałów. Są zwykle bardziej dopasowane do buta, a materiał jest także dużo delikatniejszy od wersji zimowych. Takie ocieplacze na buty rowerowe chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również często uatrakcyjniają nasz rowerowy styl.

Producenci ochraniaczy produkują w tej chwili produkty w różnych wersjach kolorystycznych, a ich design potrafi zaskoczyć. Należy mieć na uwadze, że tego typu lekkie ochraniacze przejściowe są produkowane w wersji „suchej” – chroniące przede wszystkim przed niską temperaturą, oraz „ochraniacze na buty rowerowe przeciwdeszczowe” – zapewniające ochronę przed niską temperaturą oraz deszczem i błotem. Jeżeli jeździmy w białych butach rowerowych to ochraniacze rowerowe z łatwością uchronią je przed zabrudzeniami.

shimano ochraniacze na buty rowerowe mtb
Wodoodporne ochraniacze na buty mtb

Zimowe ochraniacze rowerowe na buty

Tego typu ochraniacze jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone na okres zimowy. Produkty tego typu są wykonane z grubego neoprenu zapewniającego ochronę przed niską temperaturą, wodą oraz wiatrem. Zimowe ochraniacze z łatwością radzą sobie z temperaturami bliskimi zera, a nawet minusowej temperaturze – 5 stopni. Dzięki doskonałymi właściwościami termicznymi tego typu ochraniacze na buty pozwalają bez przeszkód trenować przez kilka godzin.

W przypadku produktów zimowych na rynku mamy do czynienia z wersjami mniej lub bardziej odpornymi na deszcz. Warto więc przed zakupem zwrócić uwagę czego potrzebujemy i wybrać odpowiedni model. Ochraniacze na buty rowerowe zimowe zwykle produkowane są w ciemnych kolorach. Wszystko po to, aby były one jak najmniej narażone na brudzenie podczas zimowej aury.
Niektóre modele spotykane w sklepach rowerowych są wyposażone w odblaskowe elementy poprawiające widoczność na drodze. Zimowe ochraniacze są dużo luźniejsze niż podstawowe modele jesienne, zapewniając niezbędny luz na stopie.

shimano s3100R neupronowe ochraniacze
Ochraniacze na buty rowerowe model Shimano s3100R

Na co zwracać uwagę przed zakupem ochraniaczy na buty rowerowe?

Przed dokonaniem zakupów zalecam dokonanie jednoznacznego wyboru, na jaki okres potrzebujemy tego typu produktu. Jesienią i wiosną sprawdzą się modele podstawowe wykonane z cieńszych materiałów. Decydując się na zimową jazdę na rowerze, musimy szukać dużo grubszych typowo zimowych ochraniaczy na buty. Bez znaczenia co wybierzemy, musimy zweryfikować jakość wykonania danego produktu. Warto zwrócić uwagę czy wszystkie szwy są odpowiednio wykonane oraz, czy zostały zabezpieczone przed dostawaniem się wody.

Dobrej jakości ocieplacze na buty są wyposażone we wzmocnienia szwów, dodatkowego obszycia na piętach oraz czubku buta. Dolna część ochraniaczy zimowych powinna być wyposażona w taśmy neoprenowe zapobiegające dostawaniu się wilgoci do środka. Te cieplejsze ochraniacze posiadają zwykle taśmy na rzepy utrzymujące pokrowce w jednej pozycji, dlatego warto sprawdzić jakość samych rzepów. Zamek błyskawiczny, dzięki któremu z łatwością możemy założyć i zdjąć ochraniacze powinien być solidny i gwarantować lekkość pracy w obydwu kierunkach.
Wszystkie rodzaje ochraniaczy na buty posiadają prostą i przemyślaną budowę dlatego myślę, że każdy będzie wiedział jak zakładać ochraniacze na buty rowerowe. Ze swojej strony mogę polecić ochraniacze na buty rowerowe Rogelli, które używam regularnie i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że ta marka wykonuje solidne produkty i bezapelacyjnie zna się na rzeczy.

ochraniacze przeciwdeszczowe na buty szosowe
Ochraniacze na buty rowerowe ochronią stopy przed wilgocią.

Zadbaj o swoje zdrowie

Choroba zwykle zaczyna się od zimnych i przemoczonych stóp warto zatem zagwarantować im odpowiedni komfort termiczny podczas wiosny, zimy oraz jesieni. W tym czasie ryzyko zachorowalności jest największe. Ceny lekarstw z roku na rok skaczą do góry, więc dużo lepiej jest postawić na profilaktykę, ochraniając swoje stopy za pomocą ochraniaczy na buty rowerowe. Dzięki nim Twoja stopa pozostanie sucha i zapewnisz im komfort termiczny w czasie gwałtownych zmian atmosferycznych będących zmorą każdego kolarza.

Udostępnij