Rower elektryczny to pojazd zyskujący coraz większą popularność na całym świecie. Coraz większa ilość ludzi zamieszkująca Polskie miasta decyduje się na przesiadkę z komunikacji miejskiej na rowery elektryczne. E-rowery to obecnie doskonała forma zastępczego środka komunikacji, który nadaje się na codzienne dojazdy do pracy, na uczelnię lub na zwykłe zakupy.
Na rynku istnieje obecnie wiele innowacyjnych rozwiązań i konstrukcji, natomiast większość osób decyduje się na modele najbardziej użytkowe i praktyczne. Duża popularność rowerów elektrycznych wynika z jego elektrycznego napędu, który pozwala na komfortową jazdę bez względu na teren, w jakim przyjdzie nam się poruszać oraz odległość. Rowery elektryczne posiadają szereg zalet, których nie dostarczają tradycyjne jednoślady, dzięki czemu w niedługim czasie możemy się spodziewać ich coraz większą ilość na ulicach.
Rower elektryczny nie wymaga używania tak wielkiej siły, aby wprawić go w ruch, jak to ma miejsce w rowerach bez wspomagania. Właśnie z tego względu bardzo często sięgają po te rowery osoby starsze, które nie mają już tyle siły co kiedyś, a chciałyby skorzystać z dobroczynnych aspektów jazdy na rowerze. Obecnie produkowane rowery elektryczne praktycznie nie odbiegają wyglądem od tradycyjnych rowerów bez napędu elektrycznego. Jedyną wyraźną różnicą pomiędzy tymi konstrukcjami jest widoczność dużego akumulatora, choć i tutaj czasem możemy się mocno zdziwić. Niektóre rowery posiadają akumulatory zabudowane w ramie roweru, dlatego ciężko jest je odróżnić od powszechnie znanych.
Elektryczny rower jest powszechnym pojazdem w takich krajach jak Niemcy, Holandia czy Belgia. U nas rowerzyści dopiero nabierają przekonania i wraz z biegiem czasu coraz częściej sięgają po elektryki. Różne modele rowerów elektrycznych są budowane z myślą o konkretnych typach jazdy, dlatego należy wybrać rower odpowiedni do naszego stylu jazdy i zapotrzebowania. W zależności o przeznaczenia rower elektryczny może posiadać szereg cech klasyfikujących go do danej grupy rowerów. Do wyboru mamy rowery górskie MTB, miejskie, trekkingowe i składane uniwersalne. Każdy z tych jednośladów różni się od siebie konstrukcją, geometrią ramy i dodatkowym wyposażeniem.
Rower elektryczny MTB
Rower elektryczny MTB to zdecydowanie najbardziej rozwinięta konstrukcja w segmencie rowerów elektrycznych. Tego typu rowery posiadają szerokie opony z dużym bieżnikiem zapewniającym przyczepność w każdym terenie. Elektryczne rowery MTB posiadają charakterystyczną geometrię ramy, która jest wyprofilowana w taki sposób, aby maksymalnie poprawić komfort jazdy w zróżnicowanym, górskim terenie. W ofercie tych rowerów można znaleźć zarówno konstrukcje typu hardtail jak i modele z pełnym zawieszeniem. Z reguły ich waga wynosi w okolicach 20-25 kilogramów a silnik jest zintegrowany z ramą lub umiejscowiony pod suportem. Rzadziej spotykane modele MTB posiadają silnik umiejscowiony w piaście tylnego koła.
Rower elektryczny miejski
Kolejnym rodzajem popularnego pojazdu jest rower elektryczny miejski. To rower o budowie, która pozwala mu na niezwykle komfortowe pokonywanie miejskich uliczek. Rama jest obniżona, co ułatwia wsiadanie oraz zsiadanie z roweru. W tych rowerach najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie akumulatora na bagażniku roweru. Rowery miejskie posiadają bogate wyposażenie w postaci błotników, oświetlenia oraz bagażników, które znacznie podwyższają komfort jazdy. Silnik jest umiejscowiony w tylnej piaście lub pod suportem.
Elektryczne rowery turystyczne znajdują zastosowanie w turystyce rowerowej. Wielu producentów rowerów elektrycznych wprowadza do swojej oferty rowery trekkingowe wyposażone w dodatkowe akcesoria, oświetlenie, błotniki oraz komplet bagażników umożliwiających przewiezienie niezbędnego bagażu i ekwipunku. Trekkingowy rower elektryczny pozwala na przejechanie około 100-130 kilometrów w zależności od terenu, warunków atmosferycznych oraz wagi kolarza i zabranego ekwipunku.
Rower elektryczny składany
W ostatnim czasie bardzo chętnie kupowaną konstrukcją jest rower elektryczny składany, który jest kompaktowy i tym samym pozwala na łatwe przewożenie naszego jednośladu samochodem i komunikacją miejską. Składak elektryczny jest także doskonałym wyborem podczas wyjazdu na wakacje. Taki rower można z łatwością przewieść samochodem w bagażniku bez dodatkowego bagażnika rowerowego. Z racji swoich małych rozmiarów akumulator zwykle jest umieszczany wewnątrz ramy roweru. Sam akumulator ma małą pojemność i pozwala na pokonywanie małych odległości do 35 km. Silniki w składakach są bardzo często umieszczane w tylnym kole. Rower elektryczny składany tak jak rower miejski jest wyposażony w niezbędne, dodatkowe wyposażone takie jak błotniki oraz oświetlenie.
Rower elektryczny damski
Oprócz rowerów męskich można kupić także rower elektryczny damski. Jednoślady ze wspomaganiem dla kobiet są dostosowane pod każdym względem potrzebom płci pięknej. W większości przypadków ramy są dopasowane do kobiecej sylwetki, ułatwiając paniom wsiadanie i zsiadanie. Kobiety posiadają dłuższe ręce, dlatego rower damski posiada odpowiednią geometrię, która jest pod tym kątem zoptymalizowana, dając maksimum wygody i przyjemności. Damskie rowery są produkowane w atrakcyjnych wersjach kolorystycznych z dodatkowymi akcentami w postaci kobiecych wzorów.
Rower elektryczny w większości przypadków jest droższy niż tradycyjny rower bez wspomagania. Ten stan rzeczy jest spowodowany użyciem dużo lepszych komponentów. Ponadto musi on być wyposażony w dużo bardziej odporne i wytrzymałe komponenty, które muszą dzielnie znosić trudy pracy związane ze zwiększoną prędkością i dynamiką jazdy. Dodatkowym elementem, który w znacznym stopniu zwiększa cenę roweru, jest akumulator, w który jest wyposażony każdy rower elektryczny. Cena za podstawowy rower elektryczny zaczyna się od kilku tysięcy złotych, natomiast najdroższe modele jednośladów ze wspomaganiem kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy. Wraz ze wzrostem świadomości Polaków na naszych ulica pojawia się coraz więcej takich konstrukcji.