Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Dziś przyjrzymy się kolejnemu rodzajowi rowerów typu tandem. Jego konstrukcja jest tak charakterystyczna, że łatwo rozpoznasz go wśród innych rowerów. Często podczas przejażdżek rodzinnych czy grupowych każdy uczestnik jedzie na osobnym rowerze. Taka forma może być niewygodna, ponieważ każda osoba musi pilnować, aby jechać w podobnym tempie. Właśnie dlatego powstał komfortowy rower tandem. Do czego służy? Zagłęb się razem z nami w ten temat, a dowiesz się o nich wszystkiego, a może nawet zainteresujesz się jego zakupem.

Sprawdź również


Czym jest rower tandem?

Tandem to rower przeznaczony dla dwóch lub więcej osób, na którym wszyscy rowerzyści pedałują w jednym tempie. W większości modeli korby obu rowerzystów są połączone łańcuchem, zamontowanym na tarczach umieszczonych po przeciwległych stronach. Tylny kierowca posiada dodatkową, nieruchomą kierownicę umocowaną na ramie bądź rurze. Wydajność tandemu jest wyższa niż zwykłego roweru jednoosobowego. Opór powietrza oraz opór kół to główne czynniki spowalniające rowerzystów. Można to łatwo zaobserwować na terenie o zróżnicowanej topografii. Na stromych wzniesieniach wydajność może być ograniczona z powodu niecałkowitej synchronizacji rowerzystów oraz względnie większych sił aerodynamicznych i mechanicznych w stosunku do sumarycznej wagi osób i roweru.

Osoby niewidome mogą doskonalić współpracę jeżdżąc na tandemach w roli drugiego kierowcy, ponieważ nie muszą martwić się o kierunek jazdy.

Historia rowerów tandem

Pierwsze wersje tandemu rowerowego pojawiły się około roku 1893, kiedy to pompowane opony stały się popularne. Głównym celem była wspólna jazda damy i dżentelmena: ona z przodu, a on z tyłu. To mężczyzna kierował, podczas gdy kobieta siedziała biernie. Jeśli by ruszyła kierownicą (którą powinna była tylko trzymać), naraziłaby siebie i swojego towarzysza na niebezpieczeństwo.

Ulepszano tandemy na różne sposoby aż do 1897 roku, kiedy moda na te rowery w USA zaczęła rosnąć. Rowery tandemowe z tylnym sterowaniem nazywano “kurtuazyjnymi”. Zamożni mężczyźni używali ich, by zdobywać serca swoich wybranek. Tak szeroka popularność tych rowerów sprawiła, że sztywne reguły epoki wiktoriańskiej stopniowo zaczęły się rozluźniać.

Rozróżniano dwa rodzaje tandemu w zależności od płci pasażerów: męsko-damskie i wyłącznie męskie. Te pierwsze były przeznaczone głównie na randki (bez względu na to, gdzie siedziała kobieta), natomiast te wyłącznie męskie miały charakter sportowy.

zaparkowany rower tandem na ulicy

Rower tandem – elektryczny?

Chyba nie ma rodzaju roweru, który nie miałby swojego elektrycznego odpowiednika. Internet aż się roi od propozycji różnych e-bików dla jednej osoby, e-BMX, e-.. sam rozumiesz, prawda? Rower dwuosobowy nie jest wcale wyjątkiem.

Rower tandem elektryczny różni się od tradycyjnego głównie tym, że dzięki baterii, akumulatorowi i kontrolerowi możecie jechać szybciej. W związku z tym trzeba go regularnie ładować. Jednak reszta komponentów działa na takiej samej zasadzie jak w modelu bez wspomagania elektrycznego. Co więcej, nawet jeśli bateria się wyczerpie, dalej można jechać pedałując – żadna z części urządzenia nie stawi oporu. Taki rower jest idealny dla osób, które chciałyby przekroczyć granice swoich możliwości i sprawdzić, jak daleko mogą się posunąć i jak długo wytrzymać. Wiek czy płeć nie mają znaczenia.

Generalna wytrzymałość baterii, w zależności od stopnia jej naładowania, wynosi 60-80 km. Żywotność baterii wystarczy na 500 pełnych cykli ładowania. Zakładając, że na jednym ładowaniu przejedziesz 50 km, bateria pozwoli na pokonanie łącznie 25 000 km.

Rower tandem dla niepełnosprawnych

Dobrze rozumiesz: mówimy o rowerze typu tandem przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które na przykład są niewidome, słabowidzące, mają niedowład kończyn czy też problemy z równowagą. Rower ten można dodatkowo wyposażyć w specjalne noski na pedały, które ułatwiają “wyczucie” pedałów i sprawiają, że poruszanie się jest łatwiejsze.

Rower tandem daje wiele radości dwóm osobom

Zalety jazdy na rowerze tandem

Bez wątpienia przejażdżki na rowerze, jakimkolwiek rowerze mają pozytywny wpływ na ludzi jeżdżących, na powietrze (ograniczenie uwalniania szkodliwych substancji) i ogólnie na to co nas wszystkich otacza. Oto co dobrego daje tandem:

  • dwie osoby jedno tempo
  • uczy współpracy
  • poprawia jakość jazdy; łatwiej we dwoje
  • w razie czego jedna z osób może chwilę odpocząć bez zatrzymywania całego pojazdu
  • oryginalny pomysł na zdjęcia na media społecznościowe

Wady i wyzwania związane z jazdą na tandemie

No tak, zawsze jest jakieś “ale”. Wszędzie. Wraz z zaletami istnieją również wady, które od razu wymieńmy:

  • większa cena jednego tandemu niż dwa tradycyjne rowery razem wzięte
  • bez drugiej osoby ciężko jest jechać
  • inny sposób kierowania do którego ciężko się przyzwyczaić (aczkolwiek to nie jest niemożliwe)
  • osoba z tyłu widzi… tył osoby z przodu. Tylko. Ewentualnie można patrzeć na lewą i prawą stronę.
  • trudniejsze poruszanie się w terenie

Jak wybrać idealny rower tandem?

Wyobraź sobie taką sytuację: postanawiasz kupić rower tandem, czytasz o nim sporo, wchodzisz do sklepu stacjonarnego z rowerami lub na stronę sklepu Allegro. Widzisz masę, naprawdę masę, prawie nieskończoną listę różnych modeli. Co robić? Na co uważać / na jakich rzeczach się skupiać? Nasze poniższe wskazówki wyjaśnią wszelkie wątpliwości.

RAMA – powinna być wytrzymała i elastyczna. Dopasuj ją do sylwetki, wagi i wzrostu zarówno Twojego jak i drugiej osoby, która będzie z Tobą jeździć.

CEL i TYP PODŁOŻA – Do czego będziecie z niego korzystali? (randka, odpoczynek, osobista rehabilitacja?) Podłoże jest górskie, miejskie, szosowe czy inne? Do wyboru są 3 typy roweru: górskie, trekkingowe i szosowe.

KOŁA – dopasuj ich rozmiar do rozmiarów ramy, szprychy i obręcze powinny być wzmocnione

TRZECI TYLNY HAMULEC – przez masę i wielkość tandemu hamowanie będzie dłuższe niż jakbyś jechał jednoosobowym

PORZĄDNE PRZERZUTKI z SOLIDNĄ SPRĘŻYNĄ – chodzi o umożliwienie przerzucenia łańcucha podczas silnego naciskania na pedały

LUSTERKO – ważne do obserwacji drogi

BAGAŻNIK – do długich wypraw

DZWONEK – element ostrzeżenia dla innych uczestników ruchu o tym, że się zbliżasz

PODNÓŻEK – podwójne nóżki przytrzymają pojazd stabilnie, jedna może nie wystarczyć i prędzej się ugnie

Podsumowanie

Jazda na rowerze tandemowym, czy to 2-osobowym, 3-osobowym, czy nawet 4-osobowym (takie faktycznie istnieją), to perfekcyjny sposób na łatwą i zdrową rekreację. Urok takiego roweru najlepiej odczuć, gdy na zewnątrz panuje ciepła temperatura. Czy rower tandemowy pomoże spalić zbędne kilogramy? Oczywiście, że tak! Więc zbierz rodzinę i ruszajcie wspólnie, szczególnie jeśli chcecie się oderwać od ekranów i monitorów.

Udostępnij

O autorze

BestBikes to renomowana redakcja, która od 2019 roku dostarcza pasjonatom rowerów najświeższe informacje i fachowe porady na temat rowerów, części rowerowych, odzieży oraz akcesoriów rowerowych. Nasza misja to wspieranie i inspirowanie wszystkich miłośników dwóch kółek, niezależnie od ich doświadczenia czy poziomu zaawansowania.

Nasza redakcja składa się z zespołu doświadczonych rowerzystów, mechaników oraz entuzjastów, którzy nie tylko kochają rowery, ale także posiadają szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności. Dzięki temu, BestBikes dostarcza treści, które są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim pomocne i rzetelne.