Wybór odpowiednich butów rowerowych SPD może przysporzyć nieco problemów. Szczególnie na początku naszej przygody z kolarstwem, gdy nie mamy pojęcia na jakie elementy zwrócić naszą uwagę. W tym artykule postaramy się w krótki i przystępny sposób opisać, czym kierować się przy wyborze butów oraz przedstawimy kilka polecanych przez nas modeli, które będą idealne dla początkujących oraz bardziej doświadczonych kolarzy, którzy szukają rowerowych butów treningowych w przystępnej cenie.
Buty szosowe i buty MTB – czym się różnią?
Czym różnią się buty szosowe od butów MTB i które lepiej wybrać? Różnica w tych dwóch typach to przede wszystkim system wpięcia oraz bloki. Różnice te wynikają głównie z budowy samych pedałów. Pedały MTB są mniejsze, łatwiej się z nich wypiąć oraz posiadają możliwość wpięcie z dwóch lub nawet 4 stron (jak w modelu Crank Brothers Egg Beater). Zastosowana sprężyna, która odpowiada za łatwość z jaką się wpinamy i wypinamy jest też mniej podatna na zabrudzenia. Można powiedzieć, że radzi sobie w każdych warunkach, za co nie można pochwalić systemu szosowego. Ten jednak ma również wiele zalet, m. in. szersza podstawa pedałów zapewnia większą stabilność i przełożenie mocy z nogi na napęd. Mówiąc prościej: więcej watów mocy trafi do napędu i szybciej pojedziemy do przodu. Do pedałów szosowych możemy wpiąć się tylko z jednej strony, co wymaga ustawienia pedałów w odpowiedniej pozycji, a to z początku wymaga nabrania wprawy.
Wiele butów dla początkujących posiada w podeszwie otwory na oba typy bloków, czyli możemy w nich jeździć zarówno w pedałach szosowych jak i MTB. Sami musimy jednak zdecydować, który system będzie dla nas lepszy. System SPD, czyli buty i pedały MTB sprawdzą się przede wszystkim w lesie, czyli w rowerach do Cross Country, w gravelach, przełajach (dużo błota) oraz w rowerach trekkingowych.
W trudniejszych odmianach kolarstwa takich jak Down Hill czy Enduro oraz we wszystkich dyscyplinach grawitacyjnych stosuje się raczej szerokie pedały platformowe oraz buty z tradycyjną podeszwą. Do szosy natomiast jedyny słuszny wybór to pedały szosowe, czyli w Shimano system SPD-SL. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do roweru szosowego zamontować pedały MTB, ale jeśli nie mamy ani jednych, ani drugich to wybierzmy lepiej model szosowy.
Buty SPD do MTB
Dwa podstawowe modele, które możemy śmiało polecić to: Shimano SH ME200 oraz XLC M06. Oba posiadają głęboki i agresywny bieżnik, są solidnie wykonane, łatwo dopasować je do stopy i co warto zaznaczyć: są czarne. Jeśli nie chcemy, aby ślady brudu i błota rzucały się w oczy już po pierwszej przejażdżce w terenie to warto wybrać ciemny kolor obuwia. To tylko sugestia, do której nie trzeba się stosować, bo najważniejsze jest to, aby buty podobały się przyszłemu użytkownikowi. Niemniej czerń jest praktyczna i nigdy nie wychodzi z mody, dlatego my polecamy właśnie te modele.
XLC CB-M06 buty rowerowe górskie i trekkingowe
Tym co wyróżnia te buty na tle konkurencji to między innymi cena. Dla osoby szukającej budżetowych butów rowerowych właśnie ta informacja będzie istotna. Dostaniemy je już za nieco ponad 220zł. Nadają się zarówno do jazdy po lesie, na rowerze górskim jak i na wycieczki za miasto, a nawet wyprawy rowerowe na rowerze trekkingowym. Z uwagi na dość agresywny bieżnik oraz dwa otwory na kolce skłanialibyśmy się jednak do tego, że ich naturalnym środowiskiem jest jednak MTB w wydaniu Cross Country. Ich podeszwa została wykonana z włókna szklanego z dodatkiem nylonu co gwarantuje dużą wytrzymałość oraz średni stopień twardości. Dzięki temu można w nich nie tylko jeździć, ale i normalnie chodzić. Zapięcie na trzy rzepy sprawia, że cholewka nie uciska, a stopa trzyma się mocno i stabilnie.
Buty MTB Shimano ME200
Jest to model przeznaczony do Trialu lub Enduro, ale dzięki średnio sztywnej podeszwie z pewnością przypadnie do gustu większości osób rozpoczynających przygodę z pedałami i butami SPD. Środkowa część podeszwy została wzmocniona włóknem szklanym, aby lepiej przenosić moc na pedały. Gumowa podeszwa o wyraźnym bieżniku sprawia, że chodzenie w nich jest niemal tak samo naturalne jak w zwykłych butach. Ich wielką zaletą jest wytrzymałość. Wielu kolarzy udowodniło, że są to buty na lata. Nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu.
Buty szosowe XLC CB-R04
Jest to szosowy odpowiednik modelu CB-M06, który opisaliśmy powyżej. W tych butach znajdziemy znacznie bardziej sztywną podeszwę, która lepiej transportuje energię z nogi na napęd, ale trzeba przyznać, że zdecydowanie trudniej się w nich chodzi. Prawdę mówiąc, żadne buty szosowe nie są przeznaczone nawet do krótkich spacerów. Zapięcie na trzy rzepy oraz materiał skóropodobny z dodatkiem nylonowych siateczek wentylujących pewnie i stabilnie trzymają but na stopie. Z tym XLC CB-R04 kompatybilne są zarówno bloki szosowe jak i MTB.
Buty Shimano SH-RP301 na szosę
To buty w zupełnie odmiennej kolorystyce, niż poprzednie. Występuje w wersji damskiej i męskiej, a biały kolor doskonale prezentuje się na szosie. Szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. W tym modelu zastosowano klamrę zatrzaskową zamiast rzepu. Skala sztywności podeszwy, która wykonana została z nylonu i włókna szklanego to 6 na 12. Oznacza to, że są one dość sztywne, a zarazem komfortowe. Właśnie taki poziom polecany jest osobom, które dopiero rozpoczynają jazdę z wpiętymi w pedały butami. Perforowana cholewka doskonale sprawdzi się podczas treningów w upalne dni. Buty dostaniemy już za około 300zł. Można powiedzieć, że jest to model dla osób szukających dobrych i wytrzymałych butów treningowych oraz dla każdego początkującego, który chce się nieco wyróżnić.
Wybierając pierwsze buty rowerowe powinniśmy przede wszystkim kierować się ich zastosowaniem (MTB, trekking, szosa) właściwym dopasowaniem, czyli w danym bucie musimy po prostu czuć się dobrze. Przedstawione modele to tylko niewielki wycinek tego co oferuje nam rynek obuwniczy. Znacznie szerszą ofertę butów rowerowych w najlepszych cenach możecie obejrzeć na przykład w sklepie rowerowym Rowertour.com.
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.